Jak Naostrzyć łańcuch do Pilarki?

Niezależnie od tego, czy jesteś okazjonalnym użytkownikiem, czy profesjonalnym drwalem, który wykonuje operacje w bardzo dużym tempie, konieczne jest poświęcenie czasu na właściwą konserwację pilarki. Przynajmniej, jeśli chcesz odzyskać koszt posiadania.

Wiąże się to również z konserwacją łańcucha pilarki. Łańcuch z czasem ulega naturalnemu pogorszeniu, a mechanicznie wraz z częstotliwością użytkowania, aż do momentu, gdy przestaje być efektywny. Dlatego warto pomyśleć o ostrzeniu łańcucha pilarki.

 • Oregon – przenośny uniwersalny zestaw do ostrzenia pił, 5/32″ (4 mm) / 3/16″ (4,8 mm) / 7/32″ (5,5 mm) okrągły pilnik, płaski pilnik, uchwyt, prowadnica pilnika i etui (617067)
 • Oregon 558488 1/4″, 3/8″ Zestaw do ostrzenia pił łańcuchowych i konserwacji prowadnic z pilnikami okrągłymi 4,0 mm
 • Stihl 56057504303 uchwyt pilnika 2 w 1 do łańcucha pilarki 3/8″ P Ø 4,0 mm

Dlaczego Warto Ostrzyć łańcuch Pilarki?

Stępiona i zużyta piła łańcuchowa z pewnością będzie wymagała więcej pracy. Będziesz musiał pracować ciężej, aby osiągnąć ten sam cel. Dodatkowo należy pamiętać, że może to również wpłynąć na bezpieczeństwo użytkownika, ponieważ łańcuch z tępymi zębami tnącymi nie będzie ciął dokładnie. Może nawet uszkodzić prowadnicę i jednocześnie samą piłę.

Zalety regularnego ostrzenia łańcucha można podsumować w następujący sposób:

 • Zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników
 • Zapobieganie przypadkowym łańcuchom zdarzeń
 • znacznie zwiększa dokładność cięcia i wydajność łańcucha
 • Zminimalizuj swoje zmęczenie, czyniąc pracę mniej trudną
 • Przedłużenie żywotności piły, zwłaszcza prowadnicy i łańcucha

Z tych powodów konieczne jest regularne sprawdzanie stanu sprzętu i, jeśli sytuacja tego wymaga, ostrzenie łańcucha.

Kiedy Należy Naostrzyć łańcuch w Pilarce?

Udzielimy Ci normalnej odpowiedzi (i tak Cię kochamy, nie martw się!): to zależy. Częstotliwość ostrzenia łańcucha pilarki zależy w dużej mierze od tego, jak często jej używasz. Jakie cięcia wykonywaliście i jak często? Na jakim drewnie pracowałeś?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Do Ciebie należy regularne sprawdzanie stanu łańcucha. Średnio należy rozważyć ostrzenie łańcucha co 3 tankowania w przypadku pilarek termicznych i co 10 godzin użytkowania w przypadku pilarek elektrycznych.

W przypadku intensywnego użytkowania, np. w sektorze leśnym, konieczne może być nawet ostrzenie łańcucha kilka razy dziennie.

Najlepszą radą, jakiej mogą udzielić nasi specjaliści, jest kontrola wiórów drewnianych powstających podczas cięcia. Stępiony łańcuch nie będzie już czysto ciął, powinieneś to zauważyć na pozostałościach. Nie czekaj, aż łańcuch będzie całkowicie nieskuteczny, ponieważ może to doprowadzić do bezpośredniego uszkodzenia prowadnicy, a tym samym piły.

Jak Naostrzyć łańcuch Pilarki?

Istnieje kilka rozwiązań dotyczących ostrzenia łańcucha pilarki. Niezależnie od tego, czy jest to ostrzenie ręczne za pomocą pilnika, ostrzenie elektryczne, czy ostrzenie automatyczne, każde z tych rozwiązań spełnia określone potrzeby. To Państwo decydują o tym, która z nich jest najodpowiedniejsza dla Państwa potrzeb.

Wyostrzanie Plików (ręczne)

Ostrzenie pilników to niewątpliwie najczęstsze rozwiązanie stosowane przez użytkowników pilarek. Jest to najbardziej ekonomiczna metoda ze wszystkich i choć wymaga inwestycji czasu, to błyszczy również dlatego, że jest łatwa w transporcie.

 • Oregon – przenośny uniwersalny zestaw do ostrzenia pił, 5/32″ (4 mm) / 3/16″ (4,8 mm) / 7/32″ (5,5 mm) okrągły pilnik, płaski pilnik, uchwyt, prowadnica pilnika i etui (617067)
 • Oregon 558488 1/4″, 3/8″ Zestaw do ostrzenia pił łańcuchowych i konserwacji prowadnic z pilnikami okrągłymi 4,0 mm
 • Stihl 56057504303 uchwyt pilnika 2 w 1 do łańcucha pilarki 3/8″ P Ø 4,0 mm

Biorąc pod uwagę jego popularność, sugerujemy, abyś przejrzał różne kroki związane z ręcznym ostrzeniem.

Zabezpieczanie Pilarki

Najbardziej oczywistym krokiem jest zabezpieczenie pilarki, aby zapobiec wypadkom. Ponadto należało zapoznać się ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi producenta.

Następnie będziesz musiał :

 • Zabezpiecz pilarkę tak, aby nie mogła się poruszać. Jeśli masz, możesz użyć do tego celu imadła. Nie jest to sprzęt tylko do warsztatu i można znaleźć wersje przenośne, które doskonale sprawdzą się w terenie.
 • Napiąć łańcuch. Dzięki temu uzyskasz lepszy chwyt i widoczność ogniw łańcucha.
 • Przed zablokowaniem hamulca łańcucha należy oczyścić łańcuch i zidentyfikować ogniwa łańcucha, które wymagają ostrzenia.

Twoja pilarka jest teraz bezpieczna, a ogniwa do ostrzenia są zidentyfikowane.

Ostrzenie Wyżłobień

Ponieważ są różne łańcuchy, są różne pliki. Upewnij się więc, że wybierasz pilnik o średnicy odpowiadającej podziałce Twojego łańcucha. W razie wątpliwości należy zapoznać się z dokumentacją łańcucha, która powinna zawierać te informacje.

JAK OSTRZYĆ ŁAŃCUCH PILARKI ŁAŃCUCHOWEJ?

Jeśli chcesz uzyskać całkowicie jednolite cięcie – co oznacza, że każdy ząb będzie ciął taką samą ilość drewna, co jest przydatne na przykład w rzeźbieniu – możesz znaleźć najkrótszy żłobek i użyć go jako punktu odniesienia.

Wtedy po prostu :

 • Umieść przyrząd do ostrzenia na wyżłobieniu, jeśli go używasz. Pomoże to w prawidłowym ustawieniu pilnika i przestrzeganiu kąta natarcia
 • Ustaw pilnik w zagłębieniu wyżłobienia tak, aby jego krzywizna idealnie pasowała do końcówki skrawającej.
 • Trzymając pilnik obiema rękami z dobrym uchwytem, przesuwamy go w przód i w tył po krawędzi tnącej zębów.

Ponieważ istnieją dwa rzędy zębów w kolejności naprzemiennej, spiłujesz najpierw co drugi ząb. Po wykonaniu tej czynności należy odwrócić piłę i spiłować drugi rząd, postępując w ten sam sposób.

Skontrolować Głębokość Cięcia

Za pomocą głębokościomierza można zadbać o to, by znajdowały się one na odpowiedniej wysokości, gdyż odwrotna sytuacja byłaby odpowiedzialna za odbijanie się, a nawet uszkodzenia.

Aby to zrobić, musisz umieścić ten miernik głębokości na łańcuchu. Jeżeli jakakolwiek część wystaje ze sprawdzianu, to należy ją spiłować, przy pomocy płaskiego pilnika, aż do uzyskania poziomu ze sprawdzianem.

Kontrola łańcucha

W tym momencie należy po raz ostatni sprawdzić stan łańcucha. Pamiętaj o sprawdzeniu napięcia łańcucha i nałożeniu smaru.

Teraz możesz wznowić pracę z nowo naostrzonym łańcuchem.

Ostrzenie Elektryczne

 • Einhell Elektryczna ostrzałka do łańcuchów pił łańcuchowych GC-CS 85 E (85 W, Grubość ściernicy 3,2 mn, Urządzenie mocujące, Dostarczana z 1 ściernicą)
 • Einhell Elektryczna ostrzałka do łańcuchów pił łańcuchowych GC-CS 235 E (235 W, Grubość ściernicy 3,2 mm, Zacisk, Światło, Uchylna głowica ostrząca, Dostarczana z 1 ściernicą)
 • OREGON Professional 230 Volt Uniwersalna ostrzarka do pił łańcuchowych z hydraulicznym urządzeniem mocującym (620-230)

Ostrzenie pilnikiem pokaże swoje granice na zbyt zniszczonej pile łańcuchowej. W takim przypadku można rozważyć użycie elektrycznej ostrzałki. Dzięki temu można pójść dalej w ostrzeniu, praktycznie zmieniając kształt zębów tnących.

Ostrzenie elektryczne jest znacznie bardziej precyzyjne i może znacznie wydłużyć żywotność łańcuchów. Z drugiej strony, ta maszyna wymaga czasu, aby się nią posługiwać i mimo że jest dość lekka, lepiej trzymać ją w warsztacie niż zabierać w teren. Koszt urządzenia jest dość wysoki, ale jest to inwestycja, która zwróci się wraz z ilością użyć.

JAK OSTRZYĆ ŁAŃCUCH PILARKI ŁAŃCUCHOWEJ?

Automatyczne Ostrzenie

Dość nowym rozwiązaniem jest tzw. system automatycznego ostrzenia, który pozwala na naostrzenie łańcucha pilarki w kilka chwil. Nie wymaga to demontażu pręta, co również przyczynia się do zwiększenia szybkości działania systemu.

JAK OSTRZYĆ ŁAŃCUCH PILARKI ŁAŃCUCHOWEJ?

Najbardziej znanym z nich jest system PowerSharp ® firmy Oregon. Składa się z czterech elementów, które po połączeniu dają efektywne, szybkie i wygodne rozwiązanie do ostrzenia.

Te cztery elementy – łańcuch, kamień do ostrzenia, prowadnicę i system ostrzenia – znajdziesz bardzo łatwo w zestawach marki Oregon “PowerSharp ®”.

Leave a Comment